Latvijas fakti

Jūsu Ceļvedis Latvijas Datu Pasaulē

Advertisement

Top darījumi ar dzīvokļiem Latvijā: Analīze un vizualizācija

Latvijas nekustamo īpašumu tirgus ir dinamisks un daudzveidīgs, piedāvājot plašu dzīvokļu klāstu gan Rīgā, gan reģionos. Šajā rakstā apskatīsim nekustamo īpašumu darījumu statistiku, balstoties uz trim detalizētiem grafikiem.

Top darījumi ar dzīvokļiem: Kuri īpašumi ir dārgākie?

Pirmais grafiks sniedz ieskatu top darījumos ar dzīvokļiem pēc darījuma summas. Šeit redzami desmit ievērojamākie darījumi, kur Elizabetes iela 39, Rīgā, izceļas ar lielāko darījuma summu – 1 450 000 EUR par dzīvokli ar 6 istabām un kopējo platību 279,2 m². Šo īpašumu papildina vēl viens darījums tajā pašā ēkā par 1 270 000 EUR.

Arī citas adreses Rīgā, piemēram, Jāņa Daliņa iela 8 (1 385 000 EUR) un Elizabetes iela 21A (1 251 564 EUR), demonstrē augstu vērtību. Interesanti, ka Jūrmalas īpašumi, piemēram, Bulduru prospekts 17, piedāvā augstvērtīgus dzīvokļus ar cenu līdz 851 500 EUR. Šie darījumi atspoguļo pieprasījumu pēc ekskluzīviem īpašumiem gan galvaspilsētā, gan kūrortpilsētās.

Darījumu skaita dinamika pa mēnešiem: Sezonālās tendences nekustamo īpašumu tirgū

Latvijas nekustamo īpašumu tirgus darījumu aktivitāte būtiski svārstās atkarībā no gada laika, un šīs tendences skaidri atspoguļo darījumu skaita dinamika pa mēnešiem. Balstoties uz datiem no 2023. gada novembra līdz 2024. gada oktobrim, ir iespējams izdarīt vairākus būtiskus secinājumus par tirgus sezonālo aktivitāti.

Izteikts kritums gada sākumā

Gada sākumā, janvārī, darījumu skaits sasniedz savu zemāko punktu – 1 378 darījumi. Tas ir sagaidāms, jo gada pirmie mēneši tradicionāli ir klusāki tirgus periodi. Pēc svētku sezonas cilvēku aktivitāte samazinās, un tirgus atgūstas tikai februārī, kad darījumu skaits pieaug līdz 1 641 darījumam.


Aktivitātes kāpums pavasarī un vasarā

Darījumu skaits pakāpeniski palielinās, sākot no marta (1 576 darījumi) un turpinot augt aprīlī (1 753 darījumi) un maijā (1 707 darījumi). Pavasara un vasaras sezona ir populārākais periods nekustamo īpašumu darījumiem, jo cilvēki izmanto labvēlīgos laikapstākļus un aktīvāku tirgu.

Vislielākā aktivitāte novērojama augustā, kad darījumu skaits sasniedz gada maksimumu – 2 095 darījumi. Tas norāda uz lielu tirgus rosību, iespējams, saistītu ar cilvēku vēlmi nokārtot darījumus pirms rudens.


Stabilitāte rudenī un pakāpenisks kritums

Septembrī darījumu skaits sāk nedaudz kristies (1 899 darījumi) un turpina samazināties oktobrī (1 720 darījumi). Tas liecina par pakāpenisku tirgus aktivitātes mazināšanos, kas tradicionāli turpinās līdz gada beigām.


Sezonālās svārstības un tirgus tendences

Darījumu skaita dinamika skaidri norāda uz sezonālajām svārstībām nekustamo īpašumu tirgū. Ziemā tirgus ir salīdzinoši kluss, savukārt pavasarī un vasarā tas sasniedz aktivitātes virsotni. Šādas tendences ir svarīgi ņemt vērā gan pircējiem, gan pārdevējiem, lai veiksmīgi plānotu darījumus.

Šāda analīze palīdz labāk izprast tirgus ritmu un izvēlēties piemērotāko laiku nekustamā īpašuma pirkšanai vai pārdošanai. Latvijas tirgus aktivitāte pavasarī un vasarā apliecina, ka šis ir optimāls laiks, lai īstenotu veiksmīgus darījumus.

Darījumi sadalījumā pa pilsētām: Rīgas dominēšana un reģionu aktivitāte

Latvijas nekustamo īpašumu tirgus aktivitāte būtiski atšķiras starp galvaspilsētu Rīgu un pārējiem reģioniem. Darījumu skaita sadalījums pa pilsētām sniedz ieskatu tirgus dinamiskumā un norāda uz galvenajiem tirgus centriem.

Rīga – tirgus līdere

Rīga ar 9 880 darījumiem pārliecinoši dominē Latvijas nekustamo īpašumu tirgū. Galvaspilsētā ir augsts pieprasījums gan pēc jauniem dzīvokļiem, gan sekundārā tirgus īpašumiem. Šī aktivitāte ir skaidrojama ar lielo iedzīvotāju koncentrāciju, augsto investīciju potenciālu un plašo piedāvājumu klāstu.

Rīgas tirgus atšķiras arī ar augstāku darījumu summu salīdzinājumā ar pārējiem reģioniem. Elitārie dzīvokļi centrā un plašie dzīvokļi modernajos projektos ir populāra izvēle gan vietējiem iedzīvotājiem, gan ārvalstu investoriem.


Daugavpils un Liepāja – aktīvākie reģioni

Daugavpils un Liepāja ierindojas otrajā un trešajā vietā pēc darījumu skaita ar attiecīgi 1 035 un 909 darījumiem. Šīs pilsētas ir nozīmīgi reģionālie centri, kur tirgus aktivitāti veicina gan vietējais pieprasījums, gan salīdzinoši pieejamās cenas. Šie reģioni piedāvā plašas iespējas gan mājokļu pircējiem, gan investoriem, kas meklē īpašumus ar stabilu vērtību.


Jūrmala – ekskluzīvs piedāvājums

Jūrmala, ar 549 darījumiem, turpina piesaistīt pircējus ar savu ekskluzīvo un pievilcīgo piedāvājumu. Īpašumi šeit bieži vien ir saistīti ar augstām cenām, un tirgus aktivitāte lielā mērā balstās uz pieprasījumu pēc atpūtas mājokļiem. Jūrmala ir arī iecienīts galamērķis ārvalstu investoriem, kas meklē luksusa īpašumus.


Jelgava un citi reģionālie centri

Jelgava ar 518 darījumiem ir viens no aktīvākajiem tirgus centriem ārpus Rīgas. Tā tuvums galvaspilsētai un stabilais nekustamo īpašumu piedāvājums padara Jelgavu par pievilcīgu izvēli ģimenēm un jauniem profesionāļiem.

Arī Bauskas novads (414 darījumi) un Tukuma novads (344 darījumi) demonstrē pietiekamu aktivitāti, kas liecina par tirgus dzīvīgumu reģionos.


Reģioni ar mērenu aktivitāti

Citi reģioni, piemēram, Ogres novads (359 darījumi) un Cēsu novads (318 darījumi), piedāvā mazāk intensīvu tirgus dinamiku. Šeit tirgus aktivitāte lielā mērā ir atkarīga no vietējo iedzīvotāju pieprasījuma. Tajā pašā laikā novadi ar mazāku darījumu skaitu, piemēram, Dobeles novads (254 darījumi) un Aizkraukles novads (229 darījumi), norāda uz reģionālo tirgu stabilitāti.

Secinājumi

Latvijas nekustamo īpašumu tirgus dati, analizēti caur darījumu skaita dinamiku pa mēnešiem, darījumu sadalījumu pa pilsētām un top darījumiem, sniedz skaidru priekšstatu par tirgus galvenajām tendencēm un īpašībām.

  1. Tirgus sezonalitāte: Nekustamo īpašumu tirgū skaidri iezīmējas sezonalitāte. Gada sākumā tirgus aktivitāte ir zemāka, bet, sākoties pavasarim un vasarai, darījumu skaits ievērojami palielinās, sasniedzot maksimumu augustā. Tas norāda uz tirgus aktīvākajiem periodiem, kas ir svarīga informācija gan pircējiem, gan pārdevējiem.
  2. Rīgas dominēšana: Rīga pārliecinoši dominē darījumu skaita ziņā, veidojot lielāko daļu no darījumiem Latvijā. Tas apliecina galvaspilsētas pievilcību gan vietējo, gan ārvalstu investoru vidū, piedāvājot plašu īpašumu klāstu, sākot no jauniem projektiem līdz vēsturiskiem dzīvokļiem pilsētas centrā.
  3. Ekskluzīvi darījumi: Top darījumi koncentrējas Rīgā un Jūrmalā, kur īpašumi bieži tiek pārdoti par izcilām summām. Šīs vietas demonstrē augstas vērtības īpašumu pieprasījumu, kas ir būtisks faktors tirgus segmentam ar lielākajiem darījumiem.
  4. Reģionu stabilitāte: Lai arī Rīga dominē, reģionos, piemēram, Daugavpilī, Liepājā un Jūrmalā, ir stabila tirgus aktivitāte. Šie reģioni piedāvā pieejamākus īpašumus, piesaistot pircējus un investorus ar mērenāku budžetu, vienlaikus uzrādot pietiekamu ekonomisko dinamiku.
  5. Plašs tirgus spektrs: Latvijas nekustamo īpašumu tirgus piedāvā plašu iespēju spektru – no ekskluzīviem un dārgiem īpašumiem līdz pieejamākiem dzīvokļiem reģionos. Šī daudzveidība nodrošina iespējas visdažādākajām pircēju vajadzībām un budžetiem.

Apkopojot analīzi, Latvijas nekustamo īpašumu tirgus ir dinamiska un daudzveidīga vide, kur sezonālās svārstības, ģeogrāfiskā aktivitāte un darījumu specifika sniedz ieskatu par tirgus attīstības tendencēm. Šie dati kalpo par vērtīgu resursu tirgus dalībniekiem, palīdzot pieņemt informētus lēmumus un maksimāli izmantot tirgus iespējas.

Datu avots: Valsts zemes dienests, 2024. gadā NĪTIS reģistrētie darījumi ar nekustamo īpašumu uz 2024. gada 11. novembri.

Atjaunināts: 25. novembris, 2024.

seers cmp badge